Svečanim otvaranjem 29. izdanja Solinskog kulturnog ljeta, upriličenim u predivnom ambijentu drevne Gradine, Solin je još jednom postao mjesto susreta i kreacije, mjesto novih ideja i umjetničkih akcija koje će u njegovim poticajnim ljetnim ambijentima zasigurno doživjeti posebnu dimenziju.
Okupljene je na samom početku pozdravio solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević kojem je već tradicionalno pripala čast da Solinsko kulturno ljeto i službeno proglasi otvorenim.
Tijekom 59 festivalskih dana očekuju nas ukupno 54 kulturna programa raspoređena na čitav niz ambijentalnih pozornica diljem grada – najavio je Ninčević upućujući zahvalu ravnatelju Javne ustanove u kulturi „Zvonimir“ Solin Tonću Ćićeriću koji je najzaslužniji za sastavljanje programa ovogodišnje manifestacije.
Najveći dio programa će se, kao i prethodnih godina odvijati na ovoj prekrasnoj pozornici u Gradini, ali i u vrtu Tusculum, u amfiteatru, tradicijskoj kući Parać te u okolnim mjesnim odborima, Vranjicu, Mravincima i Kučinama. Napomenuo bih kako nas čeka i bogat program „Romantike u Saloni“ koju organizira TZ Solin, a važno je istaknuti i to da ovog ljeta, zahvaljujući otvaranju obnovljenog Doma „Zvonimir“, imamo alternativni prostor u slučaju lošeg vremena – kazao je gradonačelnik dodajući kako vjeruje da će svatko pronaći nešto za sebe u bogatoj ponudi programa koji je pred nama.
Čast podizanja festivalske zastave ove je godine pripala Solinskim mažoretkinjama koje obilježavaju 20. obljetnicu osnivanja i uspješnog rada. Članice ovog društva svojim iznimnim postignućima na domaćoj i međunarodnoj sceni u svakoj prilici dostojno predstavljaju naš grad u Domovini i svijetu.
Uslijedio je program pod nazivom „Moj galebe…“ posvećen pjesmama Tomislava Zuppe, velikanu pera i čovjeku koji je svojim umjetničkim djelovanjem u prošlom stoljeću trajno zadužio hrvatsku zabavnu glazbu i glazbenu kulturu. Njegove nezaboravne stihove izvodili su solisti Đani Stipaničev, Neda Parmać, Marsell Benzon i Kristijan Ordulj uz pratnju Gradske glazbe „Zvonimir“ pod dirigentskim vodstvom maestra Tonća Ćićerića.
Publika se imala prilike prisjetiti dijela bogatog opusa njegovih pjesama koje su uglazbili Zdenko Runjić, Pero Gotovac, Đelo Jusić i drugi veliki skladatelji hrvatske zabavne glazbe, a besmrtnima ih učinili vrhunski interpreti poput Olivera Dragojevića, Tereze Kesovije, Kiće Slabinca, Josipe Lisac, Meri Cetinić, Maruške Šinković, Vice Vukova, Miše Kovača, Tome Bebića i Borisa Dvornika.
„Romanca“, „Cvijet čežnje“, „Finili su Mare bali“, „Četri stađuna“, „Kapetane moj“, „Naše malo misto“ i „Pismo ćali“ tek su neki od naslova nezaboravnih pjesama koje je publika ove večeri pjevala zajedno sa solistima.
Tomislav Zuppa napustio nas je 1980., u 74. godini života, možda prerano za jedan ljudski vijek, ali ipak sasvim dovoljno za jedan umjetnički opus u kojem su ostali stihovi iz kojih i danas miriše ona naša stara Dalmacija koja polako nestaje u vrtlogu modernog svijeta. Njegovi su stihovi čvrsta spona nas samih i našeg vlastitog identiteta koji je ostao negdje u nekom zaboravljenom vremenu. Ali, kao što sam pjesnik kaže: „triba od života sve najlipje dat pa do kraja nosit brime i nikad ne stat.“ Na tragu tih stihova je i ovo večerašnje glazbeno sjećanje kojim smo nastojali odati počast ovom velikom hrvatskom pjesniku – kazala je voditeljica programa Edita Lučić Jelić na samom kraju svečanosti zaključene legendarnom pjesmom Tomislava Zuppe „Moj galebe“ u spektakularnoj izvedbi svih sudionika ove uistinu iznimne večeri.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika
Fotografije: Jakov Teklić