Izv.prof.prim.dr.sc. Željka Roje, otorinolaringologinja i kirurginja glave i vrata, održala je 25. listopada u Teatrinu Gradske knjižnice Solin predavanje pod nazivom „Operirati krajnike DA ili NE? – pitanje je sad“. Riječ je o predavanju kojim je trebao biti zaključen Dječji tjedan u Solinu, a koje je, zbog dana žalosti 9. listopada, bilo odgođeno.
Krajnici ili tonzile nakupine su limfnog tkiva koje se nalaze s obje strane grla. Dio su imunosnog, odnosno obrambenog sustava organizma i pomažu u obrani od infekcija. Razlikujemo četiri vrste tonzila: ždrijelne tonzile u nosnom ždrijelu poznatije kao treći krajnik, nepčane u usnom ždrijelu te jezične i tubarne tonzile. Ovisno o tome koji krajnici se uklanjaju razlikujemo adenotomiju, operaciju samo trećeg krajnika, tonzilektomiju, cjelovito uklanjanje nepčanih tonzila, adenotonzilektomiju uklanjanje trećeg krajnika i nepčanih tonzila te tonzilotomiju, djelomično uklanjanje nepčanih tonzila – objasnila je dr. Roje na početku svog predavanja napominjući kako je sve u svezi s krajnicima naizgled jednostavno, ali zapravo komplicirano i postoje mnoge dileme o tome da li ih i u kojem slučaju treba kirurški odstraniti.
Ovim predavanjem sam nastojala obuhvatiti sve te dileme i odgovoriti roditeljima na pitanje kada trebaju reagirati i potražiti stručnu pomoć za svoje dijete – kazala je dr. Roje dodajući kako postoje vrlo jasne indikacije za Republiku Hrvatsku koje su objavljene 2021. i koje točno određuju koje su skupine i koja stanja indicirana da se dijete podvrgne kirurškom zahvatu.
Operacija krajnika najčešće je jedan od prvih kirurških zahvata u životu djeteta. Upravo zbog toga ona ima snažno socijalno značenje i važno je da roditelji dobiju pravu, stručnu informaciju. Bitno je istaknuti kako postoje dvije skupine indikacija za operativni zahvat. Jedna skupina obuhvaća mehaničke zapreke u disanju i hranjenju djeteta, dok je druga vezana uz učestale infekcije. Pri tom ne mislim na viroze već na česte bakterijske i streptokokne upale koje zahtijevaju primjenu antibiotika – istaknula je dr. Roje stavljajući naglasak na činjenicu da je operacija tonzila zahtjevan i bolan zahvat te da zahtjeva timski rad u kojem u prvom redu sudjeluje medicinski tim, a zatim i roditelji koji predstavljaju važan segment u postoperativnom oporavku djeteta.
Na kraju bih svakako ponovila ono što često ističem, a to je činjenica da roditelj najbolje poznaje svoje dijete i zato gledajte i slušajte svoje dijete jer vi na njemu najbolje uočavate promjene, vi ćete biti prvi koji će čuti da dijete hrče, da ima apneje, da slabije čuje, da lošije razvija govor. To su indikacije koje vam signaliziraju da trebate potražiti pomoć i omogućiti svom djetetu što ugodnije i ljepše odrastanje – poručila je dr. Željka Roje.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika