Edukativnim predavanjem “Upoznajte nas i zavirite u naš svijet” započelo četvrto izdanje manifestacije “Solinsko srce ljubavi”

Edukativnim predavanjem „Upoznajte nas i zavirite u naš svijet“, upriličenim 2. prosinca u Teatrinu Gradske knjižnice Solin, započelo je četvrto izdanje manifestacije „Solinsko srce ljubavi“ koju povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, a u sklopu Solinskoga Adventoriuma, organiziraju Grad Solin i Udruga roditelja djece s poteškoćama u razvoju „Moje dijete“ Solin.

Predavanje su održali predsjednik Županijske udruge slijepih Split Ivan Tokić, dopredsjednica Udruge Ivana Mitar te koordinatorica Nena Bulaja, a večer je moderirao Josip Milković, apsolvent psihologije, i dobitnik rektorove nagrade za izvrsnost, mladić koji je 2016. u eksploziji tijekom vojne vježbe izgubio obje šake, nogu, vid i 90 posto sluha.

Osim o temama sljepoće, odnosno uzrocima i načinima njezinoga nastajanja, predavači su se dodirnuli stereotipa i predrasuda koji je prate te pokazali da i osobe s oštećenjem vida mogu, uz određene prilagodbe, voditi ispunjen život i ostvariti uspjeh u poslovnom svijetu.

Činjenica je da društvo nije dovoljno educirano o potrebama, ne samo slijepih osoba, već općenito osoba s invaliditetom, stoga smo željeli predstaviti naš život počevši od školovanja preko zapošljavanja do svakodnevnih kućanskih poslova, načine kretanja te korištenje mobitela i raznih vrsta pomagala. Osim toga prezentirali smo načine na koje nam videće osobe mogu pomoći jer puno je prepreka na koje nailazimo, posebno infrastrukturnih, ali i onih koje se događaju primjerice zbog parkiranja na nogostupima, što nam predstavlja uistinu veliki problem – kazao je predsjednik Županijske udruge slijepih Split Ivan Tokić predstavljajući kratko i rad Udruge. Naša Udruga broji oko 300 članova za koje organiziramo kreativne i psihološke radionice, večeri društvenih igara prilagođenih slijepima, gledanje filmova s audio deskripcijom te brojne druge sadržaje kako bi ih potaknuli da izađu iz kuće i da se druže – istaknuo je Tokić. 

Uz to Udruga, prema riječima njezine dopredsjednice Ivane Mitar, provodi i edukacije o životu slijepih osoba u vrtićima, školama i na fakultetima, ali i za sve zainteresirane građane koji žele naučiti više o životu slijepih osoba.

Shvatili smo da je to uistinu potrebno jer ljudi uglavnom nisu upoznati s potrebama i problemima slijepih i slabovidnih osoba te najčešće ne znaju kako im pristupiti. Osim toga cilj nam je razbiti predrasude o sljepoći i pokazati da i slijepe osobe mogu biti uspješne u raznim segmentima djelovanja – kazala je Mitar.

To možda najbolje potvrđuje primjer Josipa Milkovića koji, usprkos teškoj nesreći koju je doživio i invaliditetu s kojim se nosi, uspješno privodi kraju studij psihologije.

Želja mi je da kao osoba s invaliditetom dam jedan svoj doprinos društvu, da pokažem da i mi možemo biti korisni – kazao je Josip koji je do nesreće 2016. bio potpuno zdrava osoba.

Meni se sljepoća doslovno dogodila preko noći, ali naučio sam se snalaziti unatoč činjenici da sam specifičan u odnosu na druge slijepe osobe jer nemam šake što znači da nemam osjetilo opipa koje je slijepim osobama jako značajano, a uz to imam i preko 90 posto oštećenje sluha tako da komuniciram uz pomoć slušnih aparatića – kazao je Josip dodajući kako njegov primjer potvrđuje da je svaka osoba s invaliditetom posebna na svoj način i da svakoj treba pristupiti individualno kako bi uz kvalitetnu pomoć i podršku ostvarila svoj potencijal.

Kroz osobna iskustva predavača i pomno pripremljenu prezentaciju okupljeni su se ovom prilikom mogli upoznati s načinima kretanja slijepih osoba, s korištenjem bijelog štapa i psa vodiča, doznati nešto više o zvučnim semaforima, taktilnim trakama, načinima na koje slijepe osobe koriste javni prijevoz, Brailleovom pismu te pravilnom pristupanju i pružanju pomoći slijepim i slabovidnim osobama. Uz sve to prezentiran je i iskustveni aspekt sljepoće kroz simulacijske naočale te taktilni geografski atlas.

Bilo je ovo zaista inspirativno i poučno iskustvo koje je okupljenima omogućilo bolje razumijevanje života i izazova s kojima se susreću slijepe i slabovidne osobe kao i činjenice da oni unatoč svom invaliditetu mogu dati vrijedan doprinos društvu u kojem žive – kazala je još jedna Ivana Mitar, Savjetnica za informiranje u gradu Solinu, upućujući zahvalu svim predavačima i sudionicima ove iznimne večeri.

 Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika

Foto: Vesna Žižić

Scroll to Top