Gradsko vijeće i Grad Solin čvrsto stoje uz Vranjičane

Puna podrška mještanima Vranjica!

Na 28. sjednici Gradskog vijeća održanoj zbog epidemioloških mjera u Javnoj ustanovi u kulturi Zvonimir, solinski gradski vijećnici podržali su borbu Vranjičana protiv tvrtki-zagađivača, koji solinsku Malu Veneciju ugrožavaju svakodnevno otrovnim, po život opasnim česticama te u more nekontrolirano izlijevaju opasne tvari.
Desetljećima je Vranjic bio devastiran teškom i opasnom industrijom čije posljedice Vranjičani na najsuroviji način osjećaju i danas. Želeći Vranjicu vratiti nekadašnji sjaj Grad Solin je u suradnji s ministarstvima u proteklih tridesetak godina uložio oko 100 milijuna kuna kroz razne infrastrukturne projekte. Kada je konačno Vranjic zasjao i kada su konačno Vranjičani trebali odahnut i zasluženo uživati u posljednje vrijeme ponovo se događaju devastacije i učestali ekološki incidenti kao rezultat neodgovornog ponašanja određenih poslovnih subjekata.
Samoj 28. sjednici Gradskog vijeća nazočili su predstavnici Vranjičana, predsjednik MO Vranjic Josip Jurić te predstavnici Građanske inicijative “Mjesto koje hoće živjeti 2020.” , Martina Grgić-Vukić, Ivan Milišić i Pino Ivić.
Predstavnici mještana Vranjica tijekom sjednice naveli su kako su u minulih šest mjeseci napisali i uputili preko 700 prijava zbog zagađivanja i mora i zraka, te da na niti jednom zagađivači nisu kažnjeni. Tijekom sjednice navedeno je kako Grad Solin nije protiv odvijanja poslovnih procesa, rada i zapošljava, ali je protiv toga da se poslovni procesi odvijaju bez ikakve kontrole i nepoštivanja propisa vezanih za zaštitu okoliša i zdravlja ljudi. Iako Grad Solin nema zakonske ovlasti postupati u navedenim slučajevima daje podršku Vranjičanima te će uložiti sve napore i u suradnji s Mjesnim odborom Vranjic, Građanskom inicijativom “Mjesto koje hoće živjeti 2020.” i uz podršku Gradskog vijeća grada Solina da Vranjic ponovo postane mjesto ugodno za život.

Gradsko vijeće na svojoj 28. sjednici na kojoj su sudjelovali i predstavnici Građanske inicijative “Mjesto koje hoće živjeti 2020.” i Mjesnog odbora Vranjic nakon rasprave o ekološkom stanju u Vranjicu usvojilo je Zaključke

  1. Gradsko vijeće Solina utvrđuje da je u posljednjih 30-ak godina Grad Solin u suradnji s ministarstvima, drugim državnim institucijama i županijom, uložio u MO Vranjic kroz razne infrastrukturne projekte i zaštitu okoliša cca 100 milijuna kuna.
  2. Gradsko vijeće utvrđuje da je u posljednje vrijeme došlo do značajnog pada kvalitete života mještana Vranjica uzrokovanim čestim ekološkim incidentima od strane pojedinih gospodarskih subjekata.
  3. Gradsko vijeće daje podršku Gradonačelniku Grada Solina, predsjedniku Mjesnog odbora Vranjic i članovima Inicijative “Mjesto koje hoće živjeti 2020” u njihovim nastojanjima da se zaustavi daljnje ekološko zagađenje poluotoka Vranjic.
  4. Gradsko vijeće predlaže Gradonačelniku da se uputi zahtjev nadležnim inspekcijskim službama da po podnesenim prijavama od strane Grada Solina, Mjesnog odbora Vranjic, građanske Inicijative “Mjesto koje hoće živjeti 2020” i drugih zainteresiranih građana, koji ukazuju na ekološke incidente bilo koje vrste, reagiraju odmah po primitku prijave.
  5. Gradsko vijeće traži od gospodarskih subjekata (Salonit d.o.o. u stečaju, Brodoremont i dr.) da svoje poslovne aktivnosti obavljaju sukladno Zakonskim propisima i da unutar prostora tvrtki zaustave odvijanje škodljivih poslovnih procesa (pjeskarenje i bojanje brodova na otvorenom bez primjene mjera zaštite okoliša, sprječavanje izlijevanja mazuta u more, pretovar ugljena i petrol koksa na otvorenom kao i nekontroliranog nakupljanja otpada i paljenja smeća u svojim poslovnim prostorima).
    U slučaju nepridržavanja zakonskih propisa o normalnom odvijanju poslovnih procesa, Grad Solin će o istom obavijestiti nadležno ministarstvo, Lučku kapetaniju, Županijsku lučku upravu i inspekcijske službe i tražiti žurno postupanje.
  6. Gradsko vijeće predlaže Gradonačelniku i stručnim službama Grada da izvide mogućnost nabave i postavljanja mjerne stranice za mjerenje kakvoće zraka u Vranjicu.
  7. Gradsko vijeće predlaže Gradonačelniku da iznađe mogućnost da se temeljem Pravilnika predvidi mogućnost pasivnog dežurstva komunalnog redarstva.
  8. Grad Solin će u svrhu poboljšanja prometne protočnosti kroz Vranjic, a posebno izlaska vozila iz Vranjica kroz svoju Prostorno plansku dokumentaciju (Prostorni plan, GUP- Solin) predvidjeti najprikladnije rješenje za dodatni (alternativni) izlaz iz Vranjica.
  9. Grad Solin se izričito protivi izgradnji naftnog terminala u Sjevernoj luci, jer izgradnja istog direktno i znatno utječe na smanjenje kvalitete života mještana Vranjica i Solina.
  10. Zadužuje se Gradonačelnik da u roku 8 dana imenuje Povjerenstvo za praćenje navedenih Zaključaka. Povjerenstvo se sastoji od dva predstavnika Grada Solina, jednog predstavnika Mjesnog odbora Vranjic, jednog predstavnika Inicijative “Mjesto koje hoće živjeti 2020” i dva predstavnika Gradskog vijeća, jedan iz redova oporbenih stranaka a jedan iz redova vladajućih. Povjerenstvo se obvezuje da redovito (najmanje dvomjesečno) o svojim aktivnostima izvijesti Gradsko vijeće i zainteresiranu javnost.
Scroll to Top