Informirajte se, budite oprezni, ne poklanjajte povjerenje i osobne podatke bilo kome…
Unatoč raznim upozorenjima medija da ne nasjedaju na računalne prevare, naprosto fascinira upornost dijela građana, da rade sve suprotno od onoga što savjetuju stručnjaci i policija.
Policijska uprava splitsko-dalmatinska u 2022. godini zabilježila je 196 kaznenih djela Računalna prevara, dok je u 2021. godini bilo 117 takvih djela. Na povećanje broja ove vrste kaznenih djela svakako utječe i činjenica da se građani sve više služe internetom prilikom obavljanja svakodnevnih poslova, kao na primjer prodaje i kupnje različitih predmeta. Nadalje, putem interneta nude se i različite mogućnosti investicijskih ulagana. Svakako sve smo više i sve češće na internetu, obavljamo svakodnevne poslove, plaćamo račune, kupujemo odjeću i time se povećava rizik da ćete u skoroj budućnosti ili već jeste, doći u dodir i s prevarantima koji na ovaj način pokušavaju steći nezakonitu materijalnu korist.
Svatko od nas susreo se s nekim oblikom internetske prijevare. Različiti oblici elektronske pošte kojima nas nepoznate osobe obavještavaju o velikom nasljeđu, mogućnošću brze i lake zarade. Čak i kupnja preko interneta, ukoliko nismo oprezni, može biti rizik…svatko od nas može nasjest. Sigurno ste do sada dobili i pokoju SPAM poruku, lažni poziv ili možda čak ucjenu. Iza njih se nalaze prevaranti- osobe koje imaju namjeru ukrasti vam novac.
Ovo je jedan mali dio negativnih iskustava građana koji su nam se obratili za pomoć.
Cijeli članak dostupan je na linku:
https://splitsko-dalmatinska-policija.gov.hr/vijesti/safetynet-bitka-za-sigurnost/39648
Izvor: https://splitsko-dalmatinska-policija.gov.hr/