Solin u Noći muzeja 2024.

Ovogodišnja Noć muzeja održana 26. siječnja na temu „Muzeji i nova publika“ zabilježila je preko 153 tisuće posjetitelja na više od 260 lokacija u 110 hrvatskih gradova, a kako i sama tema govori 19. po redu manifestacija bila je u prvom redu posvećena izazovima u traženju inovativnih i kreativnih sadržaja za mlade generacije, buduće redovite posjetitelje muzeja i njihovih programa.

U Solinu su tijekom ove večeri posjetitelji imali prilike uživati u organiziranom obilasku i prigodnom programu kojeg je Arheološki muzej Split upriličio na lokalitetu Salone, zatim u etnografskoj zbirci i prezentaciji starih običaja koje su u prostoru Gašpine mlinice priredili Turistička zajednica grada Solina, Udruga Solinjani i koncesionar OPG „Marušić“ te u razgledavanju Zbirke eksponata iz Domovinskoga rata UHBDDR-a postavljenoj u izložbenom prostoru u Zvonimirovoj ulici.

ARHEOLOŠKI LOKALITET SALONA

„Zlatno doba hrvatske arheologije“ naziv je to publikacije predstavljene u salonitanskom Tusculumu 26. siječnja u sklopu Noći muzeja. Riječ je o inovativno edukativnoj publikaciji tiskanoj u obliku kalendara koja oživljava ključne datume i događaje iz povijesti Arheološkoga muzeja povezujući ih s datumima iz povijesti općenito.

Naoko „samo” kalendar, ova kreativna publikacija nudi mnogo više od uobičajenog mjerenja vremena. Ona je prozor u bogatu prošlost koju čuva Arheološki muzej u Splitu i izraz posvećenosti očuvanju i dijeljenju bogatstva povijesti Salone, Splita, Dalmacije i cijele Hrvatske – istaknuto je ovom prilikom uz napomenu kako uz faktografski i povijesni segment, publikacija nudi posebnu vrijednost i u smislu vizualnog identiteta te dizajnerskog izričaja.

Uz publikaciju u Tusculumu je iste večeri predstavljena i lenta vremena, pisani trag povijesti muzeja. Ova inicijativa proizašla je iz istog vizualnog identiteta i koncepta koji su oblikovali kalendar te uz najvažnije datume donosi i prikaz najznačajnijih muzejskih nalaza. Uz inovativan način prikaza prošlosti novoj publici lenta će služiti i kao referetna točka te početna postaja budućih vođenja.

U predstavljanju publikacije i lente vremena sudjelovali su jedan od njezinih kreatora, muzejski pedagog Luka Donadini, ravnatelj Arheološkoga muzeja Split Ante Jurčević i župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban koji je ovogodišnju Noć muzeja u Saloni i službeno proglasio otvorenom.   

Uslijedio je noćni obilazak Salone, mala istraživačka ekspedicija namijenjena djeci i njihovim obiteljima, koju je predvodio već spomenuti muzejski pedagog, ujedno i voditelj edukativnih radionica, Luka Donadini.

Jedna od naših najvećih zadaća i naše poslanje je zaštiti baštinu, a da bismo u tome uspjeli trebamo je najprije upoznati – kazao je Donadini upućujući zahvalu roditeljima koji su doveli svoju djecu u ovaj zajednički obilazak.

Prema riječima Marine Tudor, voditeljice marketinga i Odnosa s javnošću u Arheološkom muzeju Split, ovo jedinstveno obiteljsko iskustvo nastavak je sustavnog i kontinuiranog rada na sadržajima za djecu koji su u prvom redu bazirani na edukativnim radionicama kroz koje je samo prošle godine prošlo preko tri tisuće mališana.

Lenta vremena i publikacija u formi kalendara koje smo večeras predstavili bit će među ostalim i jedan od alata budućih edukativnih radionica za djecu – najavio je ravnatelj Muzeja Ante Jurčević upućujući zahvalu svima koji su sudjelovali u njihovoj izradi te Županiji splitsko-dalmatinskoj koja podupire održavanje radionica.

Osim u organiziranom obilasku i predstavljanju publikacije i lente vremena posjetitelji Salone ove su večeri mogli uživati i u nastupu članova Dječjeg kvarteta saksofona Glazbene škole Josipa Hatzea iz Splita te u ambijentalnoj rasvjeti postavljenoj na prostoru Manastirina popraćenoj glazbom s vinil ploča za koju se pobrinuo legendarni Marin Mišo Limić. Neizostavne tople napitke osiguralo je Gradsko društvo Crvenoga križa Solin.

GAŠPINA MLINICA

U organizaciji Turističke zajednice grada Solina, Udruge Solinjani i koncesionara OPG „Marušić“ u predivnom ambijentu Gašpine mlinice u sklopu Noći muzeja organiziran je razgled etnografske zbirke i prezentacija života naših starih te glazbeni nastup Ksenije Periš i Vinka Urlića. Članovi Udruge Solinjani posjetitelje su dočekali odjeveni u odjeću kakvu su nosili naši preci, a koju su vrijedne Solinjanke same šile. Osim kroz odjeću prošlost su dočarali i degustacijom jela pripremljenih za ovu prigodu, fritulama, kroštulama, soparnikom, pršutom i sirom.

U stara vremena je bio običaj da se ljudima koji su došli iz Solina i okolnih mjesta ponudi nešto za jest  dok čekaju red na mljevenje žita, pšenice ili kukuruza. Uz to im se nudilo i piće pa tako i naši posjetitelji  večeras mogu popiti sok ili topli čaj – kazala nam je Hela Milišić predsjednica Udruge Solinjani. 

Obilježavanjem Noći muzeja u Gašpinoj mlinici otvorena je i tradicionalna manifestacija „Solin Winterfest“, Zimski festival u sklopu kojega Turistička zajednica grada Solina nudi veliki broj kulturnih, zabavnih i poučnih događanja namijenjenih svim generacijama.

ZBIRKA EKSPONATA IZ DOMOVINSKOGA RATA – UHBDDR

Zainteresirani su u Noći muzeja mogli pogledati i  stalnu Zbirku eksponata iz Domovinskoga rata u vlasništvu Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskoga rata, UHBDDR Solin i predsjednika Udruge Harija Ninčevića. Zbirka je otvorena u listopadu 2016. i trenutno je među najvećim zbirkama ove vrste u Hrvatskoj.

Stalno se trudimo dodati nešto novo pa smo tako tijekom proteklih godinu dana nabavili dvije strojnice izrađene na samom početku stvaranja hrvatske države, 1991., a o njihovoj vrijednosti najbolje govore brojevi koji su u njih utisnuti 001 i 002. Strojnica s brojem 001 izrađena je u tvornici Đuro Đaković u Slavonskom Brodu i u njoj je utisnuto ime njezinoga tvorca. Moram reći da je gotovo nemoguće nabaviti takve primjerke, dovoljno je reći da sam tri puta odlazio u Slavonski Brod kako bi njezinoga dosadašnjeg vlasnika nagovorio da mi je proda. Osim toga nabavili smo i dodatne odore i mine, u svakom slučaju konstantno radimo na pronalasku i nabavci predmeta koji su obilježili ratne 90-te – kazao je Ninčević dodajući kako je postojeći prostor u Zvonimirovoj ulici odavno postao pretijesan za toliku količinu eksponata koje posjeduje i koje trenutno čuva u obiteljskoj kući.

Uz izložbu eksponata ovom je prilikom upriličena i projekcija originalnih video snimki iz vremena Domovinskoga rata.

Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika

Fotografije: Vesna Žižić

Scroll to Top