U Solinu je i ove godine, u sklopu tradicionalne manifestacije „Noć muzeja“ održane 27. siječnja, pripremljen bogat i raznolik program koji se odvijao u Javnoj ustanovi u kulturi Zvonimir, na prostoru arheološkoga lokaliteta Salone, u Zbirci eksponata iz Domovinskoga rata te u Gašpinoj mlinici.
JAVNA USTANOVA U KULTURI ZVONIMIR SOLIN
Bogati program Javne ustanove za kulturu Zvonimir Solin započeo je otvaranjem izložbe učeničkih radova na temu baštine u kojoj su sudjelovali učenici solinskih osnovnih škola, OŠ don Lovre Katića, OŠ Vjekoslava Paraća, OŠ kraljice Jelene i OŠ kralja Zvonimira, splitskih škola, OŠ Manuš i Oš Plokite, Nadbiskupijske klasične gimnazije iz Splita te polaznici Likovne radionice „Mala škola restauracije“.
Uslijedilo je otvaranje izložbe posvećene 130. obljetnici rođenja slikara, kipara i karikaturiste Ivana Mirkovića (1893.-1988.) kojega uz Solin vežu dva značajna umjetnička djela. Riječ je o poprsju kraljice Jelene, nastalom u prigodi obilježavanja velikog jubileja tisućite obljetnice svetišta Gospe od Otoka, čiji se jedan brončani odljev nalazi u solinskoj crkvi, a drugi u fundusu JUK Zvonimir, te o pomalo zaboravljenom monumentalnom brončanom reljefu s tematikom NOB-a ugrađenom u nekadašnje pročelje Doma kulture u Majdanu.
Okupljenima se u prigodi otvaranja izložbe obratio ravnatelj JUK Zvonimir Tonći Ćićerić koji se kratko osvrnuo na umjetničku vezu Ivana Mirkovića sa Solinom. Uz to Ćićerić je uputio zahvalu slikarevoj unuci Luciji Gelo, dugogodišnjoj suradnici JUK Zvonimir u provođenju edukacijskih programa za djecu na području likovne kulture, koja je uvelike doprinijela organizaciji ove izložbe u Solinu.
Među 29 izloženih radova nastalih u raznim kiparskim i slikarskim tehnikama našla su se i dva djela iz fundusa Galerije Zvonimir, već spomenuta bista kraljice Jelene iz 1976. i reljef s likom Bogorodice nastao također sredinom 70-tih godina prošlog stolježa. Ostali radovi posuđeni su iz privatnih obiteljskih zbirki Mirkovićevih nasljednika.
U prigodi otvaranja izložbe, kojoj je nazočio i gradonačelnik Dalibor Ninčević, o autoru i njegovom djelu govorila je autorica izložbe, povjesničarka umjetnosti Iris Slade, kustosica splitske Galerije umjetnina.
Uz izložbu Ivana Mirkovića posjetitelji JUK Zvonimir imali su prilike pogledati i izložbu „Vjekoslav Parać – Nove akvizicije“ postavljenu u novouređenoj Biblioteci Zvonimir te popratiti koncert talijanskih canzona i evergreena u izvedbi solista Nere Gojanović i Vladimira Garića te pijanistice Gordane Pavić.
ARHEOLOŠKI LOKALITET SALONA
Ovogodišnja „Noć muzeja“ u Saloni protekla je u znaku Eynara Dyggvea, danskog arhitekta i počasnog građanina grada Solinakoji je u 20. stoljeću istraživao graditeljsko i kulturno naslijeđe u Dalmaciji, posebice u Splitu i Solinu.
Program je započeo otvaranjem tradicijske kuće Parać, smještene pored salonitanskoga amfiteatra, koju je Grad Solin ustupio naredne dvije godine na korištenje Arheološkom muzeju u Splitu za potrebe obavljanja arheoloških radova te za prihvat posjetitelja. Okupljene su pozdravili ravnatelj Arheološkoga muzeja u Splitu Ante Jurčević, muzejska savjetnica Ema Višić Ljubić, viša kustosica Priručne zbirke i lokaliteta Salona, te solinski dogradonačelnik Ivica Rakušić.
Temi „Muzeji su važni“ pod kojom se odvija ovogodišnja „Noć muzeja“ mi smo dodali još jedan slogan „Muzejski djelatnici su važni“ – kazao je ravnatelj Ante Jurčević u prigodi otvaranja kuće Parać u kojoj je predstavljen rad Eynara Dyggvea kroz panoe izložbe iz 2014. autorica Anne Haslund Hansen i Vanje Kovačić, rekonstrukcije salonitanskih lokaliteta te dokumentarni film Bogdana Žižića „Eynar Dyggve – Civis Salonitanus“.
Muzejska savjetnica Ema Višić Ljubić, govorila je ovom prilikom o radu Ejnara Dyggvea koji je dugi niz godina sudjelovao u istraživanjima Salone, dok se dogradonačelnik Ivica Rakušić osvrnuo na važnost valorizacije kuće Parać, ali i na važnost uređenja, rekonstrukcije i osvjetljenja puteva kroz Salonu kako bi lokalitet bio dostupniji posjetiteljima, ali istovremeno i zaštićeniji.
Počast Eynaru Dyggveu iskazana je i otkrivanjem njegove biste u zgradi Tusculuma. Riječ je o poklonu obitelji Jerka i Tomislava Marasovića koja je do sada bila izložena u Mediteranskom centru za graditeljsko nasljeđe u Splitu. Bistu je otkrio župan splitsko-dalmatrinski Blaženko Boban, a svečanosti je nazočio i solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević.
„Noć muzeja“ u Saloni zaokružena je igrano-dokumentarnom predstavom „Šetnja s don Franom“ tijekom koje su se posjetitelji imali prilike upoznati s radom velikog hrvatskog arheologa i povjesničara kojeg je utjelovio Nino Švonja, kustos epigrafičke zbirke Arheološkog muzeja u Splitu.
ZBIRKA EKSPONATA IZ DOMOVINSKOG RATA
Velik interes poklonika „Noći muzeja“ probudila je i stalna Zbirka eksponata iz Domovinskoga rata u vlasništvu Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskoga rata, UHBDDR Solin, i predsjednika Udruge Harija Ninčevića. U zbirci se nalaze vrijedni primjerci improviziranog oružja, pušaka, bombi i uniformi.
Zbirka je otvorena u listopadu 2016., u sklopu proslave Dana neovisnosti, ali stalno se mijenja i obogaćuje novim eksponatima – istaknuo je Ninčević dodajući kako još uvijek pronalazi vrijedne predmete iz 90-tih koje nastoji otkupiti i izložiti.
Trenutno smo u fazi izrade kataloga u kojem bi bile sadržane fotografije i detaljniji podaci o svakom izloženom eksponatu – najavio je Ninčević dodajući kako ga posebno veseli veliki interes najmlađih za ovu Zbirku koja predstavlja vrijedno svjedočanstvo o Domovinskom ratu.
GAŠPINA MLINICA
Svoja je vrata u sklopu „Noći muzeja“ otvorila i Gašpina mlinica, zaštićeno kulturno dobro kojim od nedavno upravlja novi koncesionar, obrt „Ana – M“ u vlasništvu Ane Marušić iz Solina. Obitelj Marušić je u suradnji s Turističkom zajednicom grada Solina i Udrugom „Solinjani“ odlučila pokrenuti novu manifestaciju „Vratimo život mlinici“ kojom kroz odjeću, hranu i izložene artefakte žele prikazati kako je izgledao život u mlinici u stara vremena.
Posjetitelji su mogli besplatno kušati tradicionalnu dalmatinsku hranu, fritule, uštipke, pršut i sir te uz topli čaj uživati u nastupu Ivana Rapića na gitari.
Cilj nam je očuvati tradiciju našeg grada kroz razne prezentacije i radionice za djecu i odrasle, a nadamo se da ćemo aktivnostima koje planiramo provoditi u mlinici obogatiti i turističku ponudu grada – kazala je Ana Marušić upućujući zahvalu Turističkoj zajednici Solina i Udruzi „Solinjani“ na uključivanju u ovu manifestaciju pokrenutu u sklopu „Noći muzeja“.
Zadovoljstvo zbog ostvarene suradnje izrazila je i direktorica TZ Solin Jelena Stupalo.
Držim kako će odabirom novog koncesionara Gašpina mlinica dobiti novi zamah u razvoju, valorizaciji i prezentaciji vrijedne starohrvatske baštine – kazala je Stupalo najavljujući nastavak suradnje na realizaciji dosadašnjih projekata, ali i osmišljavanju novih sadržaja ovog zaštićenog kulturnog dobra.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika
Fotografije: Jakov Teklić