Povodom Dana sigurnijeg interneta, koji se obilježava drugog utorka u veljači, a ove godine je to 7. veljače, u prostorijama Gradske knjižnice Solin upriličena je prezentacija projekta „Lajk za mudar klik“ i radionica pod nazivom „Internet bonton“ u kojoj su sudjelovali učenici 3.C razreda OŠ don Lovre Katića predvođeni učiteljicom Ivanom Sedlar. Prigodno predavanje i radionicu održala je idejna začetnica projekta Lana Roje Miličević, diplomirana pravnica i sveučilišna specijalistica prava djece te autorica knjige „Priče Gospodina Interneta“ s kojom su se učenici ovom prilikom također upoznali.
Inicijativa za obilježavanje Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004., a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima.
Istraživanja pokazuju zabrinjavajuće rezultate kada je u pitanju vrijeme koje djeca svakodnevno provode na internetu i to najčešće bez nadzora odraslih, a posebno zabrinjava podatak da ga koriste i djeca mlađa od dvije godine – kazala je Lana Roje Miličević dodajući kako postoji jako puno stručne litareature na temu sigurnosti na internetu, ali da je ona uglavnom namijenjena odraslima.
![](https://www.solin.hr/wp-content/uploads/2023/02/WhatsApp-Image-2023-02-07-at-11.04.41-1024x682.jpeg)
To me potaknulo da ovu temu obradim iz dječje perspektive i tako je nastala knjiga „Priče Gospodina Interneta“ koja na djeci zabavan način obrađuje teme ovisnosti o videoigrama, komunikacije s nepoznatim osobama na internetu, elektroničkom nasilju tzv. cyberbullyngu, izazovima na društvenim mrežama, nerealnim idealima ljepote, konzumerizmu i lažnim vijestima. Knjiga je namijenjena djeci, ali i roditeljima koji na kraju svake priče mogu pronaći sažete informacije o pojedinoj temi te prijedloge kako o tome razgovarati s djecom – kazala je autorica dodajući kako tijekom druženja, poput ovog organiziranog u solinskoj Knjižnici, ima prilike čuti priče o raznim iskustvima djece među kojima ima zabrinjavajućih primjera, ali i smiješnih i zanimljivih priča.
Tako je i druženje sa solinskim osnovnoškolcima rezultiralo prepričavanjem niza doživljaja i anegdota koje su oni ili njihovi prijatelji doživjeli tijekom boravka na internetu.
Usvojeno tijekom prezentacije i razgovora djeca su pretočila u poruke i maštovite crteže od kojih su izradili zajednički plakat na temu „Internet bonton“. „Budi pristojan“, „Ne gledaj ono što te uznemiruje“, „Dobro istraži-prepoznaj lažne vijesti“, „Pitaj odrasle za savjet i pomoć“, to su tek neke od poruka koje su djeca uputila putem plakata.
Držim kako je ovogodišnje obilježavanje Dana sigurnijeg interneta ispunilo osnovnu misiju da svako dijete upozna opasnosti koje s njega vrebaju kao i mogućnosti prevencije te bijega iz surove opasnosti ove krakate hobotnice modernog vremena u kojem se nalazimo – kazala je učiteljica Sedlar, a isto su nam potvrdili i njezini učenici.
Naučili smo da računala moramo koristiti uz nadzor roditelja i da društvene mreže nisu za naš uzrast – poručila je Sara dok je Ivan mudro dodao kako nije dobro provoditi previše vremena uz videoigrice jer možeš postati ovisan i kako ne smijemo vjerovati svemu što vidimo ili pročitamo na internetu.
Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta učenici su nastavili i nakon povratka u školu gdje su nizom prigodnih aktivnosti ukazali na opasnosti nekontroliranog korištenja internetskih sadržaja.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, SOLINSKA KRONIKA
Fotografije: Jakov Teklić