„Tiramoli malih Solinjana“, naziv je to projekta u kojem sudjeluje preko 20 učitelja i 500 učenika od 1. do 8. razreda iz sve četiri solinske osnovne škole, polaznici novinarske, multimedijske, dramske i likovne grupe te „Mali čuvari baštine“. Pokrovitelj projekta je Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u sklopu programa „Čuvari baštine“, nositelj mu je Osnovna škola don Lovre Katića, a koordinatorica učiteljica Ivana Sedlar. Projekt je priznat i od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz program rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2023./’24., a projektne aktivnosti provode se u suradnji s Arheološkim muzejom Split, Turističkom zajednicom grada Solina, Javnom ustanovom u kulturi „Zvonimir“ Solin, solinskom Gradskom knjižnicom i Gradom Solinom.
Učenici će tijekom realizacije projekta uz vodstvo svojih učitelja istraživati, prikupljati, bilježiti i izrađivati likovne, literarne i digitalne sadržaje u kojima će prikazati povijesne osobe grada Solina: kralja Zvonimira, kraljicu Jelenu, cara Dioklecijana, don Franu Bulića, don Lovru Katića, Vjekoslava Paraća, Jozu Kljakovića i druge važne osobe koje su obilježile povijest grada – kazala je koordinatorica Ivana Sedlar predstavljajući sadržaj projektnih aktivnosti.
Uz to, djeca će u suradnji s brojnim gradskim udrugama te solinskim književnicima i novinarima istražiti običaje, nošnje, nakit, jezik i govor te neizostavne kulinarske specijalitete karakteristične za svoj grad. Nadalje, istraživat će važne povijesne lokalitete poput Salone, Šuplje crkve, Gradine i Gospinog Otoka te njihov značaj za povijest i za sadašnjost Solina. U istraživanje će uključiti i stare igre, plesove, ručne radove, napjeve i knjige s tematikom grada – istaknula je Sedlar.
Na temelju prikupljenih podataka učenici likovne grupe izradit će niz likovnih radova koristeći se različitim tehnikama, dok će učenici novinarske i literarne grupe napisati članke, intervjue, pjesme, priče, crtice i eseje kojima će obuhvatiti spomenutu tematiku. Polaznici multimedijske grupe kroz svoj će rad uprizoriti neke povijesne segmente važnih događaja te iste prikazati kroz kratki film, a polaznici dramske skupine uprizoriti nekoliko crtica iz života poznatih osoba. U projekt će se uključiti i čitateljski klub koji će se baviti istraživanjem, iščitavanjem i prezentiranjem zanimljivih djela pjesnika grada Solina, a izvannastavna grupa „Prstima po tipkovnici“ pripremljene će sadržaje pretvarati u zanimljive digitalne alate te rado korištene QR kodove.
Kruna cijelog projekta planirana je kao završna velika izložba na otvorenom koja bi se realizira u suradnji s lokalnom zajednicom i gradskom upravom povodom Dana grada i blagdana Male Gospe. Tom prilikom bi se središtem Zvonimirove ulice, u dužini od nekih 1,5 kilometar, raširili tiramoli, tiramol je dalmatinski izraz za uže za sušenje rublja, i na njih bi se izvjesili plastificirani dječji radovi s različitim sadržajima, likovnim i literarnim radovima te QR kodovima koji bi skrivali filmove, dramske isječke, važne istraživačke spoznaje i slično, a sve to kako bi gosti vidjeli grad Solin kroz oči djece. Naglasila bih kako će sudjelovanjem u projektu učenici razviti čitav niz kompetencija: istraživačke i socijalne vještine, komunikacijske sposobnosti te kulturu življenja i pravilnih odnosa u zajednici – kazala je koordinatorica Sedlar osvrćući se ovom prilikom i na činjenicu da nositelj projekta, OŠ don Lovre Katića, ove godine obilježava jubilarni 70. rođendan.
Iako, po godinama stara, ova je škola u srcu vrlo mlada. Njenim hodnicima svakodnevno pulsiraju veseli mališani, željni novih znanja i prijateljstava dok entuzijazam nastavnika i čvrsta ruka ravnateljice rade premosnicu vječne joj mladosti. No jedna stvar čvrsto drži temelje škole, spona je to generacijskih ponosa na bogatu kulturno povijesnu baštinu i pripadnost svom Gradu koju nitko i nikada neće i ne smije uzdrmati. Stoga gledajmo Solin očima naše djece i s ponosom čuvajmo „tiramole“ malih Solinjana – poručila je Ivana Sedlar.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika