Solin je oduvijek bio nepresušni izvor kulturne i povijesne baštine čije vrijednosti valja njegovati i čuvati za buduće naraštaje – istaknuto je to u uvodnoj riječi slikovnice „Solin u oku djeteta“ promovirane neposredno nakon otvaranja izložbe „Tiramoli malih Solinjana“. Autori slikovnice su učiteljica OŠ don Lovre Katića Ivana Sedlar i učenici četvrtih razreda ove škole koji su tijekom cijele školske godine na izvannastavnim aktivnostima vješto tkali stihove o svome gradu. Za ilustraciju su zaslužni učenici i učitelji iz sve četiri osnovne škole s područja grada Solina uključene u projekt „Tiramoli malih Solinjana“.
U promociji slikovnice sudjelovali su njezin urednik Ivan Peroš, ravnatelj Gradske knjižnice Solin, Mirela Majstrović, viša savjetnica za razrednu nastavu pri Agenciji za odgoj i obrazovanje, Ivana Mitar savjetnica za informiranje u Gradu Solinu, Palmina Teklić, učenica OŠ don Lovre Katića i sudionica projekta, te autorica Ivana Sedlar.
Čast mi je što sam potpisan kao urednik ove slikovnice objavljene u sklopu „Bibliothece Salonitane“, nakladničkog niza Gradske knjižnice Solin, i odmah moram istaknuti kako je najveći dio posla u njezinom stvaranju odradila Ivana Sedlar koja nam je donijela materijal gotovo spreman za tiskanje – kazao je Ivan Peroš koji se ove večeri našao i ulozi moderatora.
Okupljene je u ime Grada Solina pozdravila savjetnica za informiranje Ivana Mitar koja je među ostalim istaknula kako su projekt „Tiramoli malih Solinjana“ i slikovnica koja je iz njega proizašla poput bajke koju su nacrtala i napisala djeca svih solinskih škola, onako kako iskrene oči djeteta vide svoj Solin, kroz njegovu sadašnjost, prošlost i običaje.
Na kratko sam se i sama vratila u djetinjstvo i u igre koje oni opisuju u stihovima: …Bilo je to vrime i smija i plača, razbijenih kolina i izderanih gaća… – s nostalgijom je istaknula Ivana Mitar uz poruku kako je sretan grad u kojem odrastaju i snivaju snove djeca čudesnih sposobnosti.
Iznoseći svoje dojmove o slikovnici Mirela Majstrović je među ostalim istaknula kako joj se najviše svidjelo to što je doista riječ o dječjim radovima.
U jednom od objavljenih tekstova dijete govori kako Solin doživljava kao zanimljiv i živahan, a upravo tako sam ja doživjela ovu slikovnicu u koju je uloženo puno truda i strpljenja počevši od same ideje do motivacije učenika i konačnog proizvoda koji je uspješno doveden do kraja te predstavlja tematski zaokruženu i smislenu cjelinu – kazala je Majstrović osvrćući se i na slikovite kolorite kojima putujemo u skrivene kutke grada Solina.
Gledano očima djeteta možemo vidjeti pravu solinsku ljepotu, osjetiti solinski ponos te doživjeti solinsku spizu i govor naših starih – istaknula je Majstrović osvrćući se na još jednu vrijednost ovog projekta, a to je rad na baštinskoj zavičajnoj riječi i zavičajnom govoru.
U predstavljanju je sudjelovala i Palmina Teklić, autorica likovnog rada objavljenog na naslovnici slikovnice te autorica loga projekta „Tiramoli malih Solinjana“.
Te slike su nastale na temeljima ljubavi prema mom gradu i voljela bih i u budućnosti sudjelovati u sličnim projektima – skromno je poručila Palmina koja je ovom prilikom pročitala i dio stihova sadržanih u koricama ovog iznimnog uratka.
Autorica Ivana Sedlar s posebnim je emocijama istaknula kako je za stvaranje ove, u svijetu amaterskog stvaralaštva vrlo vrijedne slikovnice, zaslužna upravo dječja stvaralačka nezrelost praćena snažnom željom povezivanja prošlosti i sadašnjosti te ponosa.
Kako nam se bliži Dan grada i blagdan Male Gospe, mislim da ljepši poklon svome gradu ova djeca nisu mogla pripremiti.
Biti dijete u populacijski najmlađem gradu u Republici Hrvatskoj, a uz to svojim radovima obogatiti njegovu kulturnu baštinu najveći je doprinos koji netko može dati.
Rad na ovoj slikovnici probudio je dodatni ponos jer sve ono što smo htjeli ispričati o svom Solinu među ove korice slikovnice, nažalost, nije uspjelo stati. No nismo tužni zbog toga, naprotiv, ponos je motor koji nas gura da i dalje promičemo kulturno povijesnu baštinu svoga grada, stvarajući neke nove stihove, ilustrirajući nove radove, iskazujući svoje osjećaje i prenoseći ponos i ljubav na neke nove generacije koje nam grad svakodnevno ispunjavaju i bogate. Stoga svi zajedno gledajmo Solin kroz oči djeteta i čuvajmo naše kulturno povijesno bogatstvo od zaborava. Gradimo novi svijet na našoj djeci jer grad je vječno mlad samo ako njegovim venama teku rijeke velikih, a malih dječjih umova. Budimo ponosni na svoju djecu i svoj grad i gledajmo Solin očima djeteta – poručila je Ivana Sedlar.
Okupljene je pozdravio i gradonačelnik Dalibor Ninčević, a u glazbenom dijelu programa nastupili su rasplesani „Solinski bubamarci“.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika
Fotografije: Jakov Teklić