Solin je u razdoblju od 22. do 25. listopada ugostio jubilarni 10. po redu Međunarodni kongres povijesnih gradova kojeg već tradicionalno organiziraju Turistička zajednica grada Solina, hotel „President“ Solin i Grad Solin, a ove godine im se kao službeni partner pridružila Feničanska ruta – Kulturna ruta Vijeća Europe.
Kongres je ugostio 100-injak sudionika te velik broj predavača iz turističke i arheološke struke pristigle s Malte, Cipra i Italije, predstavnike Međunarodnog sveučilišta Libertas i Feničanske rute, a uključili su se i studenti Sveučilišta Novia iz Finske.
Zadovoljstvo mi je što smo stigli do ovog jubileja jer nam je kao maloj i budžetom skromnoj Turističkoj zajednici bio veliki izazov pokrenuti jedan ovakav projekt, ali zahvaljujući brojnim sponzorima i pokroviteljima te timu naših partnera uspješno smo zaokružili 10. jubilarnu godinu održavanja manifestacije – kazala je direktorica Turističke zajednice Solina Jelena Stupalo u prigodi otvaranja kongresa.
Kroz ovih deset godina, imajući u vidu predavače s gotovo svih kontinenta, učvrstili smo veze između povijesnih gradova, ali i stvorili lijepu platformu kako bi se naši povijesni gradovi razvijali na održiv način i bili nositelj budućnosti – poručila je Stupalo.
Dobrodošlicu sudionicima uputio je i solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević koji se osvrnuo na veliki značaj ove manifestacije za grad Solin.
Veseli me što iz godine u godinu imamo sve više sudionika i sve više predavača kako iz Hrvatske, tako i iz Europe i svijeta. Ove godine je tema zaštita i valorizacija kulturne baštine u službi povijesnih gradova, a ja ću biti sebičan pa reći kako je naš Solin, kao grad bogate antičke i starohrvatske povijesti, ali i prirodne baštine, jedno od najboljih i najprimjerenijih mjesta za organizaciju jednog ovakvog događanja – poručio je Ninčević.
Među brojnim sponzorima i pokroviteljiam koji pružaju potporu kongresu su Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo turizma i sporta te Splitsko-dalmatinska županija koju je ovom prilikom predstavljala pročelnica Upravnog odjela za turizam Matea Dorčić.
Županija je prepoznala ovaj kongres kao bitnu sastavnicu kulturnih događanja te ga podupire kroz program sufinanciranja događanja od interesa u turizmu – kazala je Dorčić ističući važnost sinergije arheologije i turizma te razvoj novih tehnologija usmjerenih na zaštitu povijesnih lokaliteta.
Podršku kongresu pruža i Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije na čelu s direktoricom Ivanom Vladović koja se zahvalila organizatorima na njihovom doprinosu razvoju turizma.
Povijest nije tek zapis u sivom kamenu nego nešto što pred našim očima može ponovno oživjeti i ispričati nam najljepše priče, stoga, neka nam povijest bude osnova za budućnost – poručila je Vladović.
Niz izlaganja koja su uslijedila otvorila je Ksenija Keča s Međunarodnog sveučilišta Libertas predstavljanjem „Quest“ projekta na temu pripreme studenata za rad u destinacijama kulturnog turizma. Sandro Debono sa Sveučilišta Malta održao je predavanje na temu „Muzeji kao alati održivog razvoja destinacije“ dok je Iosif Hadjikyriakos, predavač sa Cipra, odnosno iz grada Larnaka, prezentirao taj grad i njegovu bogatu povijesnu baštinu. Predstavnica Italije Tatiana Bissolati osvrnula se na važnost dobro osmišljenog pripovijedanja, direktor Feničanske rute Antonio Barone govorio je o kulturnim rutama, a interpretatorica baštine Senka Vlahović o storytellingu, igrifikaciji i interpretaciji u kreiranju doživljajnih proizvoda sa svrhom zaštite i promocije kulturno povijesne baštine Omiša.
Na popisu ovogodišnjih predavača našla se i predstavnica grada Solina Marijana Žižić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, zaštitu okoliša i EU fondove, koja je održala predavanje na temu „Grad Solin – primjer dobre prakse u korištenju sredstava EU u valorizaciji i zaštiti kulturne baštine“. Pročelnica se ovom prilikom posebno referirala na projekte Otvorene ljetne pozornice urbane aglomeracije Split u sklopu kojeg je provedena sanacija i uređenje utvrde Gradina, zatim projekt HeritageREVIVED i uređenje arheološkoga lokaliteta Rižinice te „Jadro izvor života“, odnosno uređenje izletišta Jadro.
U sklopu kongresa održana je i prezentacija najbolje međunarodne studentske inovacije za arheološki lokalitet Salona realizirana u sklopu Erasmus projekta „Blended intensive Programmes (BIP)“ čiji je vodeći partner Sveučiliše Novia iz Finske.
Jubilarna 10. po redu manifestacija zaključena je dodjelom nagrada i zahvalnica, a svečanost je pjesmom uveličala ženska klapa „Tamarin“ Solin. Zahvalu svim sudionicima i čestitke nagrađenima uputili su direktorica TZ Solin Jelena Stupalo, solinski dogradonačelnik Ivica Rakušić i direktorica hotela „President“ Matea Jerić Ćurković.
DOBITNICI NAGRADA
Zlatnu plaketu ponijela je Turistička zajednica grada Varaždina za kulturno turističku manifestaciju „Festival varaždinskih dvorišta“. Nagrada srebrnog sjaja pripala je Turističkoj zajednici grada Pule za kulturno turističku manifestaciju „Žive slike austro-ugarske vladavine“, dok je treću s brončanim znakom osvojio Grad Našice za kulturno turistički projekt obnove i valorizacije kulturne baštine „Našice – grad plemstva i kulture“.
Kongres već tradicionalno potiče i mlade u promišljanju zaštite i prezentacije kulturne baštine pa su tako i ove godine dodijeljene nagrade za najbolji stručni rad studenta i mentora. Prvo mjesto osvojile su studentica Enia Radanović i mentorica Silvia Bekavac, drugo mjesto pripalo je studentici Ivani Sivro i mentorici Petri Mandac, a treće studentici Iris Osmančević i mentorici Silviji Bekavac.
Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika
Fotografije: Jakov Teklić/Ante Mula