U Teatrinu Gradske knjižnice Solin promoviran vodič kroz Vranjic “Naše malo misto”

„Naše malo misto“, naziv je to prvog vodiča kroz Vranjic, malog mjesta bogate povijesti i pomorske tradicije koje je zbog svojeg položaja i ljepote još pred stotinjak godina dobilo naziv Mala Venecija.

Inicijativu za tiskanje vodiča pokrenula je Turistička zajednica grada Solina, a njegovo izdavanje financirala je Županija splitsko-dalmatinska bespovratnim sredstvima iz Programa razvoja, zaštite i valorizacije pomorske baštine.

Vodič su 6. veljače u Teatrinu Gradske knjižnice Solin predstavili direktorica Turističke zajednice Solina Jelena Stupalo, autor teksta Nino Švonja, arheolog i kustos Arheološkog muzeja u Splitu te Lino Ursić, savjetnik pri Odjelu za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije.

Nakon što smo 2023. uz pomoć Županije, odnosno već spomenutog Programa razvoja, zaštite i valorizacije pomorske baštine, realizirali edukativni projekt „Salonitanska luka“ u 2024. smo putem istog Programa krenuli u realizaciju vodiča i mapirane info table postavljene na zgradu Kulturnog centra don Frane Bulića koja je QR kodom povezana s vodičem. Zahvaljujući svesrdnoj pomoći autora teksta, arheologa Nine Švonje, koji je i sam Vranjičanin, te Arheološkom muzeju u Splitu i Gradu Solinu koji su nam pružili podršku, projekt je uspješno priveden kraju i danas imamo vrijedan proizvod usmjeren na turističku promociju Vranjica – kazala je Jelena Stupalo dodajući kako se TZ Solin i u 2025. planira prijaviti na natječaj SDŽ te nastaviti na unapređivanju smeđe signalizacije, odnosno projekata koji imaju za cilj unapređenje kvalitete boravka turista na vranjičkom poluotoku.

Prema riječima Nina Švonje Vranjic se do sada više puta spominjao u tekstovima, grafikama i putopisima raznih autora, pojavljivao se na turističkim razglednicama, ali nikada nije imao svoj službeni vodič.

Vranjički poluotok je zbog svog povoljnog geografskog položaja i mediteranske klime, kao i brojnih izvora pitke vode, naseljen još od prapovijesti. Početkom 21. stoljeća provedena su podvodna arheološka istraživanja koja su dokazala njegovu naseljenost još od kasnog brončanog doba – kazao je Švonja dodajući kako nešto više arheoloških nalaza potječe iz rimskog razdoblja kada je bio dio Salone, glavnog grada rimske provincije Dalmacije.

Otvaranje tvornica cementa početkom 20. stoljeća bio je presudni trenutak ne samo za Vranjic, već za cijeli Kaštelanski zaljev i širu okolicu. Ekspanzija industrije dovela je do devastacije i pretvorila ovaj prostor u jednu od najvećih crnih ekoloških točaka na Mediteranu. Unatoč gašenju glavnine industrijske proizvodnje i nastojanjima da mu se vrati stari sjaj Vranjic još uvijek osjeća posljedice dugotrajne devastacije – istaknuo je Švonja dodajući kako je prilikom izrade vodiča ovu poprilično kompliciranu povijest mjesta nastojao koliko je moguće sažeti i pojednostavniti.

Uz povijest mjesta vodič donosi i detalje o najpoznatijoj vranjičkoj građevini, župnoj crkvi sv. Martina, o kapelici Gospe naše slobode, o povijesti crkvenog pjevačkog zbora, stopama sv. Martina, znamenitim Vranjičanima, ali i televizijskoj seriji „Naše malo misto“ koja se dijelom snimala u Vranjicu.

Predstavnik Županije splitsko-dalmatinske Lino Ursić zahvalio se Turističkoj zajednici grada Solina te arheologu Nini Švonji koji je kao domicilni stanovnik Vranjica uložio dušu i srce u realizaciju ovog projekta.

Uistinu sam sretan što su Županija splitsko dalmatinska, odnosno Odjel za turizam, pomorstvo i promet, sudjelovali u sufinanciranju ovog projekta te tako doprinijeli kvalitetnoj promociji bogatog kulturno-povijesnog nasljeđa utkanog u identitet ovog slikovitog naselja – kazao je Ursić dodajući kako se nada da će ovaj vodič biti od velike pomoći kako domaćim, tako i inozemnim posjetiteljima vranjičkog poluotoka.

Promociju vodiča pjesmom su upotpunili članovi vranjičkih zborova, Dječjeg zbora „Mendulice“ i Muškog crkvenog pjevačkog zbora.

Marijana BATARELO-JELAVIĆ, Solinska kronika

Foto: Ante Mula

Scroll to Top