Upriličeno predstavljanje kreativno razvojnog ureda Grada Solina

Zahvaljujući realizaciji projekta TEMPUS sufinanciranog sredstvima Interreg V-A Programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2014.-2020. Grad Solin je adaptirao i uredio coworking, zajednički radni prostor kreativno razvojnog ureda namijenjen poduzetnicima početnicima, odnosno smještaju budućih „startupova“ koji je danas predstavljen javnosti. Prostor je smješten na prvom katu zgrade Nogometnog kluba Solin, a u njegovo uređenje uloženo je 230.200,00 eura bespovratnih sredstava osiguranih iz projekta TEMPUS te 71.670,32 eura financiranih od strane Županije splitsko-dalmatinske.

Solinski gradonačelnik Dalibor Ninčević osvrnuo se na višestruki značaj realizacije projekta TEMPUS, odnosno uređenja ovog kreativno razvojnog ureda.

Prije svega bih naglasio da smo zahvaljujući realizaciji ovog projekta nekada derutne prostorije priveli primarnoj svrsi, a to je prostor za rad najmanje 12 mladih poduzetnika. Drugi od benefita Tempusa je da je jedan u nizu projekata realiziranih sredstvima Europske unije, a treći da smo iskoristili mogućnost te osigurali vlastita sredstva da osim kata namijenjenog poduzetnicima uredimo i prostorije NK- Solina sa svim popratnim sadržajima. Ono najvažnije što želim istaknuti je kako smo još jednom potvrdili da prepoznajemo potrebe naših poduzetnika. Naime, Grad već čitav niz godina provodi sveobuhvatan program poticanja i razvoja poduzetništva, a među mjerama koje se mijenjaju i prilagođavaju aktualnim potrebama jedna je stalna, potpore za novoosnovane tvrtke. U tom kontekstu i ovi prostori će biti prije svega dostupni za korištenje novoosnovanim tvrtkama kako bi im uz optimalne uvjete i minimalnu cijenu najma dali mogućnost, najduže na tri godine, da koriste ove prostore i kada stanu na svoje poduzetničke noge da mogu dalje zakoračiti u život te dati mogućnost drugima – istaknuo je gradonačelnik upućujući zahvalu svima koji su sudjelovali i doprinijeli realizaciji ovog projekta.

Zahvalio bih se županu i Županiji splitsko-dalmatinskoj što su i ovoga puta prepoznali važnost ulaganja u poduzetništvo, zatim stručnim službama Grada, projektantima, izvođačima i naravno, našim projektnim partnerima. Osvrnuo bih se i na simboličan naziv ovog prostora, Kreativno razvojni ured Grada Solina ili skraćeno KRUG, koji će uvjeren sam saživjeti kako među našim poduzetnicima, tako i među građanima. Nastavit ćemo i dalje prepoznavati potrebe naših sugrađana, poglavito mladih i poduzetnika jer bez sinergije izvršne vlasti i svih sastavnica društva ne bi bilo ni razvoja našeg grada – zaključio je Ninčević.

Predstavljanju su ispred Županije splitsko-dalmatinske nazočili župan Blaženko Boban i pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Matea Dorčić. Ovom prilikom župan je uputio zahvalu Gradu Solinu na organizaciji ovog kreativno razvojnog prostora namijenjenog u prvom redu poduzetnicima početnicima.

To je jako važno jer nerijetko svjedočimo kako mladi imaju odlične ideje i znanje, ali im nedostaju prostor i početna inicijalna sredstva. Ovaj prostor je dobar primjer na koji način im se može osigurati početni prostor za rad, ali i financijska sredstva koja se nude kroz program potpora – kazao je župan Blaženko Boban.

Okupljene je sa sadržajima novog prostora upozala Marijana Žižić, pročelnica Upravog odjela za gospodarstvo, zaštitu okoliša i europske fondove.

U sklopu novouređenih poslovnih prostora, ukupne površine 216,45 metara četvornih, smješteno je 97,06 metara četvornih coworking prostora, odnosno 6 radnih stanica sa po dva radna mjesta, dva prostora za sastanke, od 10,01 i 13,77 metara četvornih, ured površine 10,96 metara četvornih, konferencijska i prezentacijska dvorana površine 47,54 metra četvorna, te servisni i pomoćni prostori, kuhinja, mala teretana i terasa za druženja. Naglasila bih kako je prostor prvenstveno namijenjen „startupovima“ s područja grada Solina, međutim, nećemo ga ograničiti samo na naš grad, otvorit ćemo ga i za druge, a posebno bih izdvojila digitalne nomade. Na taj način ćemo ostaviti prostor za cirkulaciju i stvaranje što kreativnije atmosfere. Naš KRUG, odnosno Kreativno razvojni ured Grada Solina, krenuo je od kreativnih industrija povezanih s kulturnom i pomorskom baštinom i želja nam je da se upravo takve tvrtke razvijaju u ovom prostoru te da podižu vrijednost grada Solina i gospodarstva na ovom području – naglasila je Žižić dodajući kako je već proveden natječaj za odabir tvrtke koja će imati mogućnost besplatnog korištenja prostora, dok će ostali korisnici biti poznati nakon provedbe javnog natječaja.

Vodeći partner na ovom projektu je Institute for Construction Technologies – National Research Council of Italy, a projektni partneri uz Grad Solin su: C.N.A. National confederation of handcrafts and of SMEs – Territorial association of Ravenna, Alma Mater Studiorum – University of Bologna, CERTIMAC, Riječka razvojna agencija Porin d.o.o., Javna ustanova RERA s.d. za koordinaciju i razvoj Splitsko – dalmatinske županije, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja i Grad Rijeka.

Fotografije: Jakov Teklić

Scroll to Top