Vukovar u srcu

„Ima jedan grad koji je hrabrošću nadmašio sebe i sve naše snove i zbog njega se sloboda Vukovar zove…“ 

Svake godine uoči obilježavanja obljetnice Vukovara ožive sjećanja… Teško je iskazati sve te emocije koje ispune srca malih osnovnoškolaca koji priču o Gradu heroju slušaju kroz svoj male živote i svake školske godine prošire svoja saznanja o boli i ponosu koji zauzimaju posebno mjesto u srcu svakog pojedinca na spomen imena Vukovar.
Jedan od najvećih blagoslova kojim čovjek može biti darovan je imati domovinu. Domovinu i u kojoj će slobodno živjeti, raditi i stvarati. Domovinu u kojoj dijete sigurno i slobodno može ići u školu, imati prijatelje, sretnu obitelj i sigurnost doma.

Do svoje slobode došli smo trnovitim putem protkanim boli, patnjom i odricanjima. Mnogi ljudi za slobodu su nesebično dali svoje živote. Mnoge obitelji bile su zakinute za zajedništvo i mir. Nepravda je bila toliko velika da rana još uvijek boli jednakom snagom, kao i prije mnogo godina.
Stoga se svake godine s ponosom sjećamo velike žrtve te od najranijih školskih dana s djecom obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Stoga u danima koji prethode tom tužnom datumu, stvaramo s djecom likovne i literarne radove kako bismo svojim malim doprinosom satkali vijenac vječnih uspomena građen od karika ponosa i tuge.

Tako su i ove godine učenici OŠ don Lovre Katića sa svojim učiteljicama prigodnim likovnim i literarnim radovima obilježili spomen na ovaj veliki dan. Dio radova predstavljen je na velikoj izložbi učeničkih radova u Galeriji Javne ustanove u kulturi Zvonimir  pod temom „Sjećanje na Vukovar“. Ostatak radova s ponosom krasi panoe naše škole, a pogled na njih budi ponos i puni srca razdragane djece i njihovih roditelja.

Ima jedan grad koji je hrabrošću nadmašio sebe…

                                                                                                                Ivana Sedlar, učiteljica

Dječji literarni radovi učenika 3.razreda:

Volim grad Vukovar

U tom junačkom gradu vodotoranj je simbol

Kao ponosni ratnik uspravno stoji

O njemu se svugdje ponosno priča

Vječni grad heroj

A što je sve pretrpio?

Razrušen hrabro iz pepela se izdigao.

Vukovarske ulice pune dima

U gradu Vukovaru vatra tinja

Kiše suza ima više nego ljudi

Ono malo sreće odjednom je nestalo…

Vukovarska vojska herojski se bori

A protivnička zadnje dane broji

Rata nema, Vukovar je slobodu donio!

Volim ovaj grad

U kojem se srce daje

Koji domovinu diše

O kome se pjesma piše.

Vukovar moj heroj

A još više ponos

Rata i snage vječni spomen.

Vukovar

Vukovar je jedan predivan grad. O njemu ću ispričati puno sad.

U njemu vodotoranj ponosno stoji i nitko više dane ne broji.

Rat je završio, patnje nema više.

Kad se sjetim sve one boli, suza u oku odmah mi se stvori.

Hrabrost vojnika svih donijela je mir našoj domovini.

Vukovar je naš Grad heroj.

I uvijek osjećam ponos upravo zbog tog.

Scroll to Top Skip to content