NAPUŠTENI LUČKI PROSTORI POLIGON SU ZA INOVATIVNE IDEJE I PERSPEKTIVNO IT PODUZETNIŠTVO
“Unesimo novi život jadranskim lukama” naziv je završne konferencije održane 29. ožujka u okviru projekta TEMPUS (TEMPorary USes as start-up actions to enhance port (in)tangible heritage) u Bariju. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici devet partnerskih organizacija iz Hrvatske i Italije kako bi pronašli najbolja rješenja za udahnuti novi život povijesnim lukama Ravenna, Rijeka i Solin.
Sudionici konferencije istaknuli su kako napušteni lučki prostori koji su nekada davno vrvjeli od života, putnika, pomoraca i trgovine, idealna mjesta za različite inovativne kulturne i gospodarske aktivnosti. Jedna od najperspektivnijih gospodarskih grana svakako je IT poduzetništvo koje mladim ljudima otvara bezbrojne mogućnosti na globalnom svjetskom tržištu.
Na konferenciji se uz ostalo razgovaralo o projektima lučke uprave i o privremenoj uporabi luka kao početka procesa poboljšanja lučke (ne)materijalne baštine s posebnim osvrtom na tri projektna pilot područja – na luke Ravennu, Solin i Rijeku. Govorilo se o novom životu luke Ravenna, odnosno postavci temeljenoj na kontejnerima u sjedištu Agrarian Consortium, o budućnosti poslovnih prostora u zgradi Nogometnog kluba Solin te o korištenju luke Rijeka i lučke baštine kao privremene pozornice za razna kulturna događanja. Predstavljena je i web platforma “Moja lučka baština: Urbana regeneracija lučke baštine na Jadranskom moru”.
Projekt TEMPUS – TEMporary USes as start-up actions to enhance port (in)tangible heritage – okuplja devet partnera iz Hrvatske i Italije s ciljem regeneracije napuštenih urbanih lučkih područja, poštujući kulturnu baštinu i običaje zajednice. Vrijednost projekta iznosi 2.706.920,00 eura od čega 85% bespovratnih sredstava sufinancira Europska unija kroz prekogranični program suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska 2014-2020.
Primarni cilj projekta TEMPUS je testiranje eksperimentalne metodologije regeneracije zapuštenih urbanih lučkih područja, stvaranjem dugoročnih strategija baziranih na kulturi i zajednici. Osim toga, TEMPUS ima za cilj povezati partnerske gradove s njihovim lukama i stvoriti novi prostor društvenog života koji će poticati kreativno poduzetništvo, kao i poduzetničke inicijative u kulturi i turizmu. Dugoročno, projektom se želi potaknuti gospodarski razvoj na temelju valorizacije skrivene materijalne i nematerijalne baštine luka, uključujući arheološku pozadinu i prirodni kontekst, počevši kroz aktivnosti privremene upotrebe.
Posebnu pažnju izazvali su radovi s nedavno održanog otvorenog natjecanja inovacija – Innovathona. Radi se o svojevrsnom “maratonu” ideja na kojem su mladi ljudi istodobno u tri lučka grada u Italiji i Hrvatskoj (Ravenna, Rijeka i Solin) osmišljavali inovativne projekte oslanjajući se na svoje tehničko znanje, kreativnost, duh prilagodbe, vještine rješavanja problema i timski rad kako bi pronašli rješenja za novi poduzetnički i gospodarski život triju pilot luka projekta TEMPUS. Među brojnim idejama, međunarodni žiri odabrao je pobjednika – ideju pod nazivom „Angela Angelina platform“. Riječ je o obnovi stare naftne platforme Angela Angelina na talijanskoj obali Jadranskog mora. Rješenjem je predviđena obnova platforme za turističke svrhe, pa će se u budućnosti na gornjem dijelu platforme nakon obnove odvijati brojne edukativne i gastronomske radionice, dok će se u njezinom podnožnju nalaziti objekti za obnovu ribljega fonda.